Dlouhé měsíce se těšíme na tu chvíli, kdy si sbalíme kufry, opustíme každodenní shon a vyrazíme na dovolenou do vzdálených destinací. Cestování nás obohacuje o nové zážitky, ale klade na nás zodpovědnost za vlastní bezpečí v cizí zemi. Právě proto si většina z nás před odjezdem sjedná cestovní pojištění – ochranu, která nám má poskytnout klid a jistotu v případě neočekávaných událostí.
Měli bychom ale vědět, že základní cestovní pojištění má své limity a výjimky, které mohou v určitých případech překvapit. Co tedy základní pojištění nekryje? V tomto článku se společně podíváme na rizika, na která byste se měli připravit, abyste si svou dovolenou užili skutečně v klidu a bez starostí.
1. Pojištění pro případ úrazu či nemoci
V případě zdravotních komplikací na dovolené základní cestovní pojištění kryje zpravidla pouze ošetření. I když vaše pojištění kryje náklady za léčbu, pro finanční krytí za zdravotní újmy je potřeba se dopojistit. Jedná se o pojištění pro případ smrti, trvalých následků, či úrazu. Férové je ale doplnit, že pokud máte klasické životní či úrazové pojištění, pak zpravidla (záleží na výběru pojišťovny) kryje i rizika vzniklá v zahraniční.
2. Právní služby
Součástí cestovního pojištění jsou asistenční služby, minimálně základní. Právní služby, které můžete využít v případných sporech je potřeba si dopojistit.
3. Pozor na výšky
Většina pojišťoven má v rámci cestovního pojištění nastavený výškový limit. Pokud se v rámci cestování plánujete pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, určitě doporučujeme překontrolovat tento limit u pojišťovny.
4. Rizikové sporty
I při plánování rizikových sportů je třeba ověřit rozsah krytí pojišťovnou. Jsou sporty, které u řady pojišťoven budou za příplatek a je důležité si situaci u pojišťovny ověřit.
5. Pojištění zavazadel či osobních věcí
Pro případ krádeže vašich věcí a vykradení vozu bývá potřeba se připojistit. Stejně tak nemusí být ze základního balíčku hrazena ztráta či poškození zavazadla v rámci letecké přepravy.